Každoročne v decembri pred Vianocami pripravujem obľúbenú čínsku ostrokyslú polievku. Je to taká naša tradícia. A napriek tomu, že jej stále urobím za veľký hrniec, nemá dlhú životnosť. No a takto ju pripravujem ja.

Čo budeme potrebovať
- 2-3 ks kačacie stehná
- 4-5 ks huby Judášove ucho (uchovec bazový)
- 1 malá konzerva bambusových výhonkov
- 1 balenie údeného tofu
- 1 PL sójová omáčka + na marinovanie tofu
- 2 PL ustricová omáčka
- 1 PL hríbová omáčka
- 4-5 PL ocot, ja kombinujem ryžový ocot s octom balsamico
- 1 PL sezamový olej
- 1 dcl červené víno, no kto má tak použije čínske slivkové víno
- 1 ČL biele korenie
- 2 PL chilli omáčky
- 4 PL cukru
- soľ podľa potreby
- 1 PL čínskeho korenia – zmes
- Solamyl
- 2ks vajce
- voda
- 2 PL maggi korenia alebo zväzok ligurčeku
Postup
Kačacie stehná opláchneme, orežeme nadbytočný tuk, necháme len približne polovicu, aby vývar nebol veľmi mastný (z orezaného tuku si samozrejme vypečieme oškvarky). Postavíme veľký hrniec vody, do ktorej vložíme stehná a varíme, kým nie sú úplne uvarené. Počas varu oberáme penu odpeňovačkou, nech je vývar ako tak číri. Z vývaru vyberieme stehná, necháme vychladnúť, ideálne na balkóne a vykostíme ich. Vývar si precedíme, no nie je to potrebné.

Všetky ostatné pevné prísady si nakrájame na drobno. Mäso, huby, bambusové výhonky a mrkvu na tenké pásiky a tofu na kocky, ktoré sme si prichystali prvé a namočili v sôjovej omáčke. Takto nachystané prísady vložíme do vývaru, ktorý sme medzitým postavili na mierny oheň, osolíme, ochutíme čínskym a bielym korením, pridáme cukor, chilli omáčku, sójovú, ustricovú a hubovú omáčku, sezamový olej, víno a ocot. Zmes prevaríme ešte asi 30-45 minút.
Môj osvedčený postup ochutenia: Ocot pridávame podľa potreby, ja zvyknem postupne po 1 lyžici ryžového a balsamica, premiešam a ochutnám. Ak je potrebné pridám ešte jednu dávku a pred koncom varenia ešte raz vyskúšam ostrokyslosť. Ak je potrebné, tak ešte pridám aj ocot a chilli. Chuť môžeme ešte doladiť Maggi tekutým korením (alternatívne ak mám čerstvé bylinky – ligurček a list z polievkového stromu, tieto vložím do vody už pri varení kačacích stehien a po dovarení vyhodím)
Pred ukončením varu si rozmiešam Solamyl vo vlažnej vode (cca 3PL na 1l vývaru) a postupne pridávam do vývaru za stáleho miešania, kým nedosiahnem dostatočnú hustotu. A prichádza na rad už len posledná prísada a to vajcia. Tie si poriadne rozmiešame v miske a vylejeme bez miešania do polievky. Zamiešame až keď sa trochu zrazí!!!
Naberieme najlepšie ešte horúce do misiek a podávame.

Ak sa Vám moje články páčia, prihláste sa k pravidelnému odberu a už nikdy nezmeškáte novinky z blogu Záhrada na streche
Pozri aj predchádzajúci článok: 5 kníh ktoré by nemali chýbať v knižnici záhradkára