Posted in Recepty

Recepty: Čínska ostrokyslá polievka

Každoročne v decembri pred Vianocami pripravujem obľúbenú čínsku ostrokyslú polievku. Je to taká naša tradícia. A napriek tomu, že jej stále urobím za veľký hrniec, nemá dlhú životnosť. No a takto ju pripravujem ja.

Čína, krajina mnohých chutí

Čo budeme potrebovať

Postup

Kačacie stehná opláchneme, orežeme nadbytočný tuk, necháme len približne polovicu, aby vývar nebol veľmi mastný (z orezaného tuku si samozrejme vypečieme oškvarky). Postavíme veľký hrniec vody, do ktorej vložíme stehná a varíme, kým nie sú úplne uvarené. Počas varu oberáme penu odpeňovačkou, nech je vývar ako tak číri. Z vývaru vyberieme stehná, necháme vychladnúť, ideálne na balkóne a vykostíme ich. Vývar si precedíme, no nie je to potrebné.

Originálne servírovanie v polievkových miskách

Všetky ostatné pevné prísady si nakrájame na drobno. Mäso, huby, bambusové výhonky a mrkvu na tenké pásiky a tofu na kocky, ktoré sme si prichystali prvé a namočili v sôjovej omáčke. Takto nachystané prísady vložíme do vývaru, ktorý sme medzitým postavili na mierny oheň, osolíme, ochutíme čínskym a bielym korením, pridáme cukor, chilli omáčku, sójovú, ustricovú a hubovú omáčku, sezamový olej, víno a ocot. Zmes prevaríme ešte asi 30-45 minút.

Môj osvedčený postup ochutenia: Ocot pridávame podľa potreby, ja zvyknem postupne po 1 lyžici ryžového a balsamica, premiešam a ochutnám. Ak je potrebné pridám ešte jednu dávku a pred koncom varenia ešte raz vyskúšam ostrokyslosť. Ak je potrebné, tak ešte pridám aj ocot a chilli. Chuť môžeme ešte doladiť Maggi tekutým korením (alternatívne ak mám čerstvé bylinky – ligurček a list z polievkového stromu, tieto vložím do vody už pri varení kačacích stehien a po dovarení vyhodím)

Pred ukončením varu si rozmiešam Solamyl vo vlažnej vode (cca 3PL na 1l vývaru) a postupne pridávam do vývaru za stáleho miešania, kým nedosiahnem dostatočnú hustotu. A prichádza na rad už len posledná prísada a to vajcia. Tie si poriadne rozmiešame v miske a vylejeme bez miešania do polievky. Zamiešame až keď sa trochu zrazí!!!

Naberieme najlepšie ešte horúce do misiek a podávame.

A takto to vyzerá u nás na stole

Ak sa Vám moje články páčia, prihláste sa k pravidelnému odberu a už nikdy nezmeškáte novinky z blogu Záhrada na streche

Join 100 other followers

Pozri aj predchádzajúci článok: 5 kníh ktoré by nemali chýbať v knižnici záhradkára

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.