Posted in zelená strecha

Ako na zelenú strechu svojpomocne – časť druhá

V prvej časti seriálu som Vám predstavil históriu, intenzívny a polointenzívny druh zelených striech, ktoré sú však na svojpomocné vyhotovenie náročné, hlavne čo sa týka prevedenia a potreby odbornej spolupráce so statikom od začiatku plánovania stavby s takouto strechou. Dnes si predstavíme najjednoduchší druh, ktorý si vieme zhotoviť aj sami. Aj keď ideálne je zhodnotiť svoje sily a vedomosti, na menších plochách ako sú garáže, nevyužité ploché prístrešky, altánky, či dielne, si vieme svojpomocne rozšíriť prírodu o prvok, ktorý prospeje zmierneniu už aj tak vysokých horúčav v letných mesiacoch.

Extenzívna strecha

Je najčastejším typom zelených striech, nakoľko jej skladba je vhodná aj na rekonštrukcie stávajúcich plochých striech, bez veľkého stavebného zásahu. A ako si uvedieme ďalej, sú vhodné aj na svojpomocnú realizáciu. Je osadená nenáročnou nízkou vegetáciou – rozchodníkmi, sukulentami, trávami a machmi, ktoré sú nenáročné na údržbu a vydržia aj intenzívne slnko a menej časté zrážky.

Extenzívna strecha

Tieto strechy sú relatívne bezúdržbové. Údržbu prevádzame minimálne vždy na jar, skontrolovaním stavu rastlín, odstránením odumretých a doplnením nových. Taktiež sa odporúča doplnenie živín prihnojením, ideálne tabletami s postupným uvoľňovaním. Na konci leta môžeme znovu skontrolovať stav rastlín, poprípade odstránime náletové trávy a dreviny, ktoré by mohli časom spôsobiť udusenie vegetácie.

Skladba pozostáva z vrstvy nízkych rastlín výšky 20 až 200mm, vysadených v substráte hrúbky 20-50mm. Substrát je založený na báze vulkanických tufov, minerálnej drte, zeolitu, kôrového kompostu a iných recyklovaných a prírodných komponentov.

Ďalšou vrstvou je drenážna a hydroakumulačná vrstva. pri niektorých systémoch je to jednoliata systémová doska, pri iných systémoch sa skladá z vrstiev. Jej hrúbka je od 50 do 100mm v závislosti na zložení a výrobcovi.

Ďalej nasleduje hydroizolácia, čo je najdôležitejšia časť skladby. Táto vrstva sa musí urobiť dôkladne a precízne. Zároveň musí byť z materiálov zabraňujúcich prerastaniu koreňov rastlín. Pod týmito vrstvami sa nachádzajú štandardné vrstvy a to geotextília, tepelná izolácia stropu z minerálnej vlny pri nových strechách alebo pôvodná strešná skladba pri rekonštrukciách a nosná konštrukcia strechy. Celková hrúbka extenzívnej časti strechy je teda maximálne 15 cm a jej hmotnosť 50-150kg/m2. Je vhodná na strechy až do sklonu 45° pri použití dodatočného ukotvenia.

4 kroky k extenzívnej streche

Ak sme si nie istý únosnosťou konštrukcie, je vhodné privolať statika na posúdenie, no ako som hore písal, extenzívna strecha je vhodná na rekonštrukciu väčšiny pôvodných plochých striech. Zároveň je potrebné urobiť atiku na všetkých stranách strechy a osadiť prepady na odvod nadbytočnej zrážkovej vody.

Krok 1: 

Ak sa necítime na zváranie hydroizolácie, môžeme použiť aj kvalitnú jazierkovú EPDM fóliu. Vďaka jej odolnosti a hlavne veľkým rozmerom je možné minimalizovať potrebné zváranie. Na pôvodnú strechu, či novú tepelnú izoláciu je potrebné najprv prestrieť geotextíliu (300g/m2) a na ňu roztiehneme fóliu. Kraje upevníme napevno pomocou líšt na to určených. Prelepíme vodotesne spoje, odtoky, pripevníme záchytné lišty štrkovej drenáže, ktorá sa používa pri strešných vpustiach.

Krok 2: 

Ohraničené časti pre strešné vpuste prekryjeme geotextíliou a zasypeme štrkom. Tým zamedzíme zanášaniu a upchatiu vpustí. Geotextíliou prekryjeme aj zbytok plochy aby sme zabránili pretrhnutiu hydroizolácie pri ukladaní substrátu.

Krok 3: 

Ďalším krokom je pridanie vrstvy substrátu. Nakoľko sa dodáva väčšinou v tzv. big-bagoch je vhodné si na túto činnosť zabezpečiť dodanie na aute s ramenom alebo zaobstarať žeriav, minimálne však stavebnú kladku a pomocníkov. Substrát sa rozprestie v hrúbke 20 až 50mm. Celistvosť môžeme “rozbiť” vytvorením štrkových chodníčkov.

Krok 4: 

Posledným krokom je vysadenie rastlín a to buď samostatných rastlín, odrezkov alebo položením už hotového extenzívneho koberca. Výhodou takéhoto koberca je dosiahnutie okamžitého efektu zelenej strechy, no je vykúpená vyššími nákladmi. Je to už na Vás či sa rozhodnete čakať na úplné zazelenanie alebo je pre Vás dôležitý okamžitý výsledný efekt.


A aby sme len neteoretizovali znalosti, odporúčam si pozrieť videá Zuzky a Janka Matúšovcov, mladého páru, ktorými sa vždy rád inšpirujem na ich Youtube kanály.

Priame odkazy na ich seriál o zakladaní zelenej strechy svojpomocne:
Úvod k zelenej streche – 1.časť
Úvod k zelenej streche – 2.časť
Zakladanie zelenej strechy – 3.časť / atika, pokládka EPDM, chrliče
Zakladanie zelenej strechy – 4.časť / výsadba

Join 100 other followers

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

One thought on “Ako na zelenú strechu svojpomocne – časť druhá

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.