Posted in záhrada

5+1 prírodných hnojív pripravených z domáceho odpadu a jeden bonus

Banánové šupky

Banánová šupka

Vďaka vysokému obsahu draslíka, horčíka a ďalších minerálov sa banánové šupky považujú za kvalitné hnojivo pre izbové rastliny. Dajú sa použiť dvojakým spôsobom. Buď ich necháme úplne vysušiť, rozdrvíme ich a zahrabeme do substrátu, alebo si urobíme výluh. Čerstvú šupku zalejeme 1litrom vody a necháme 24 hodín lúhovať. Takto pripravený roztok používame ako zálievku.

TIP: Banánové šupky môžeme využiť aj na odstránenie vošiek,nakoľko vošky nenávidia vôňu hnijúcich šupiek. Čerstvú ju zahrabeme tesne pod povrch substrátu a príroda už ostatné zariadi. Tak isto ju môžeme použiť na dodanie lesku izbových rastlín s tzv. voskovými listami ako sú fikus alebo voskovka a to tak, že vnútornou stranou šupky preleštíme listy rastlín.


Hnojivový mix

Na tento mix použijeme 3 ingrediencie z vyššie uvedených, a to banánovú šupku, kávovú usadeninu a škrupiny z vajíčka. Je vhodné ak mix budeme používať a vyrábať častejšie, vyčleniť na túto zmes starší mixér. Všetky tri zložky vložíme do mixéra, pridáme pohár vody a riadne rozmixujeme. Zmes rozriedime v pomere asi 1:1 a zalievame ňou rastliny. Toto hnojivo je univerzálne na všetky druhy rastlín.


BONUS – žihľavový extrakt

Ako bonus pridám aj tento univerzálny extrakt, nakoľko v okolí každej záhrady sa určite nachádza táto rastliny. Čo budeme potrebovať? Vedro, žihľavu a vodu, ideálne odstátu dažďovú, starú pančuchu alebo sitko..

Na 10-15 litrové vedro budeme potrebovať asi 1-1,5kg žihľavy, ktorú nakrájame alebo natrháme na drobno. Naplníme ňou vedro asi do 1/3 výšky a zalejeme vodou. Vedro prikryjeme starou pančuchou, sitkom alebo niečim podobným, aby nám tam nepadal a nelietal nežiadúci hmyz a necháme lúhovať za občasného premiešania. Lúhujeme asi 1-2 týždne. Extrakt je vhodný na použitie ak sa prestane na jeho povrchu vytvárať pena. Takto pripravený extrakt precedíme a uschováme.

Pred priamym použití riedime v pomere 1:10 s odstátou dažďovou vodou ako zálievku rastlín.
Žihľavový výluh nie je vhodný na cibuľu, cesnak, fazuľu a hrach. Naopak je výborný na paradajky, ovocné kríky či hlúboviny.

TIP: žihľavový extrakt je vhodný ako postrek proti voškám. Zriedime ho v pomere 1:7-10 podľa napadnutia, nalejeme do postrekovača a postrekujeme priamo na listy. Avšak pozor, životnosť takéhoto postreku je iba do ďalšieho polievania alebo dažďa. Po nich postrek musíme znova aplikovať.

Na záver, ak sa Vám tento článok páčil, prihláste sa na pravidelný odber a už nič Vám neutečie.

Join 100 other followers

Edícia: Praktické rady záhradkárom

Zdroje v článku: internet, osobné zápisky a skúsenosti
Zdroje obrázkov: Pixabay.com a archív autora

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.