Posted in záhrada

Záhrada: vyskúšajte pestovanie zeleniny ako severoamerický indiáni.

Každoročne pestujeme na jednom políčku iba tri druhy zeleniny: sladkú kukuricu, fazuľu a cukety poprípade iný druh tekvice na skúšku (minule to bolo Hokaido).

Pozemok pre tri sestry
Rok 2019 – kukurica, cuketa, na spodnom okraji skorá a neskorá fazuľa, zboku cibuľa.

Ani som netušil, že tieto tri plodiny boli základom jedálnička severoamerických Indiánov a už vôbec nie to, že ich indiáni z kmeňa Cherokee vo svojej mytológii označovali ako “Tri sestry” a boli to pre nich posvätné plodiny. Ich kombináciou si Indiáni zaistili základný zdroj kalórií vrátane dôležitých minerálov a vitamínov prakticky po celý rok. Ich poľnohospodárstvo a pestovanie týchto plodín malo blízko tomu, čo dnes poznáme pod názvom polykultúrne pestovanie rastlín.

“Polykultúra znamená mnohodruhová kultúra, druhy sú rôzne premiešané na jednom záhone. Rastliny si v nej pomáhajú a konkurujú a spomínajú pri tom nostalgicky na staré časy, keď v prírode rástli ich predkovia voľne a divoko, kde ich napadlo a o hriadkach a nezáživných monokultúrach se im nočné mory ešte ani len nesnívali.”
Definícia z knihy “Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku” od Jaroslava Svobodu

Kukurica je totiž ideálnym základom ľudskej stravy. No neobsahuje dôležité aminokyseliny (lyzín a tryptofán) a vitamíny (Ryboflavín – vitamín B2 a niacín – vitamín B3). Tieto látky sú obsiahnuté vo fazuli. Tekvice sú zase vynikajúcim zdrojom vitamínu A a z ich semien sa dá získať kvalitný rastlinný olej, ktorý kukurica a fazuľa nemajú.

A prečo sú vlastne tieto plodiny vhodné na spoločné pestovanie? Zistilo sa, že tvoria dokonalú symbiózu a navzájom využívajú všetky dostupné podmienky, no zároveň sa dopĺňajú, čím dokážu priniesť úrodu aj bez záhradníckych prác.

Tekvice sa rozprestrú na prízemí a svojimi veľkými listami zatienia pôdu a tým poskytnú ochranu pred vysychaním zeminy a zamedzia rastu buriny.
Kukurica slúži ako vhodná opora pre popínavú fazuľu, čím odpadá jej kolíkovanie, alebo výroba podpornej konštrukcie. Naviac svojimi koreňmi vylučuje do zeme cukry, ktoré predstavujú ideálnu výživu pre dusík zadržiavajúce baktérie, žijúce v koreňovom systéme fazule.
Fazuľa pomocou baktérií, žijúcich v koreňovom systéme púta do pôdy dostatok vzdušného dusíka,čím dokonale “hnojí” seba, kukuricu aj tekvicu.

Prečítajte si tiež: 5 kníh, ktoré by nemali chýbať v knižnici záhradkára.

Svojím výškovým rozpoložením dokážu rastliny oveľa lepšie využiť na spoločnej ploche slnečné svetlo pre fotosyntézu ako pri pestovaní samostatne. Taktiež vytvárajú vlastnú mikroklímu, ktorá znižuje potrebu zálievky a likvidácie buriny s vysokým výnosom úrody

Ako na to

Tento spôsob budem skúšať na ploche asi 3×4,5m podľa priloženého obrázku. Tmavšie polia zobrazujú kopček priemeru asi 45cm a vysoký 10cm, sem budeme sadiť kukuricu a fazuľu, svetlejšie polia zas kopček priemeru asi 30cm rovnakej výšky, sem budeme sadiť tekvicu.

Políčko

Prvá sa vysádza kukurica koncom apríla až začiatkom mája, keď už pominie hrozba celodenných mrazov. Nakoľko rastie pomaly, necháme jej náskok, aby potom mohla poslúžiť ako opora. Zasejeme semiačka a to tak že si v strede kopčeku urobíme 5 dierok, do ktorých vložíme po dve semiačka, toto zopakujeme v každom kopčeku. Keď je už z kukurice rastlinka vysoká asi 12-15 cm, vysejeme okolo fazuľu tak, že urobíme okolo kukurice 3 diery do ktorej vložíme po dve až tri semiačka fazule.Zároveň vysadíme aj tekvicu a to tak že do menších kopčekov urobíme 2 diery na protiľahlých krajoch a vložíme po 3 semiačka tekvice. Ak je potrebné, pomôžeme rastlinkám fazule uchytiť úponky na stonky kukurice.

Avšak pozor, ak je kukurica nahusto, necháme len najsilnejšie tri rastliny. Fazuľu zas preriedime tak, aby sa na jedno steblo kukurice plazili dve rastliny. Fazuľu volíme polopopínavú odrodu, ktorá nenarastie do výšky viac ako 2 metre, aby umožnila rásť aj kukurici. Z tekvíc je vhodná hociktorá odroda cukety alebo odroda Hokaido.

Ak sa Vám moje články páčia, prihláste sa k pravidelnému odberu a už nikdy nezmeškáte novinky z blogu Záhrada na streche

Použité články ako inšpirácia k napísaniu článku:
Lowtech Institute – EN
Potravinové zahrady – CZ
Plní elánu – SK

Advertisement

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.