Posted in Obrázky a galérie, Recepty, návody a nápady

Kde nájsť obrázky zadarmo pre svoj blog/web

Aj Vám sa stalo? Tvoril som si reklamný banner pre požičiavanie nevyužitého prívesného vozíka a použil som v dobrej viere obrázok z webu predajcu. Mysliac si, že vozík som u neho kúpil a týmto mu možno aj reklamu spravím. Po pár uverejneniach na Facebooku som dostal jedného dňa pre mňa nepríjemnú správu ” Poprosím vás nepoužívať na vašom inzeráte naše fotografie “. Hups, čo teraz. Tak som začal pátrať po voľne použiteľných fotografiách a po prečítaní rôznych blogov a použití uja Googla som sa dopracoval k nasledujúcim stránkam s množstvom voľne dostupných foografií.

Moje obľúbené zdroje obrázkov

PIXABAY

Pixabay home page
Úvodná stránka v slovenskom jazyku

Asi najznámejším zdrojom voľne použiteľných fotiek, ale aj vektorov, ilustrácií a videí je stránka Pixabay . Na úvodnej obrazovke sa dočítame, že ponúka viac ako 1,8 milióna obrázkov a videí. Avšak tým, že je najznámejším zdrojom originalitu tu určite nenájdeme.

Obsah nám však vystačí na utiahnutie nejednej stránky či blogu bez problémov a to aj v komerčnej sfére. Celý obsah je totiž vedený pod vlastnou Pixabay licenciou, ktorá nás oprávňuje využívať ho kdekoľvek a na akýkoľvek účel .

Pixabay licence
Stručné informácie o licencii Pixabay

Jedná sa naozaj o najväčšiu fotobanku, ktorú využíva nielen komunita, ale napríklad aj služby pre tvorbu webového dizajnu ako CANVA . (Viac v samostatnom odseku)

UNSPLASH

Unsplash home
Domovská stránka Unsplash

Veľmi podobná stránka ako predchádzajúca je UNSPLASH. Obsahovo stretnete občas aj rovnaké fotografie, no väčšinou natrafíte na originálne vysokokvalitné série, nakoľko fotografie sú od profesionálnych fotografov. Kategorizovanie je trochu prehľadnejšie, rozdelené do tematických celkov, nechýba ani samostatný vyhľadávač. Počet fotografií uvádzajú niečo cez 1 milión. Licencia je tiež podobná.

Licencia Unsplash
Licencia Unsplash

CANVA

Nejedná sa vyslovene o fotobanku, je to webová aplikácia, kde si môžete vytvoriť rôzny dizajn ako sú FB titulné fotky, grafika pre FB, instagramové, ETSY alebo Pinterestové príspevky, rôzne plagáty, pozvánky, headery, reklamy a mnoho iných kategórií. V základnej verzii nie je samozrejme možné sa dostať ku všetkým predpripraveným dizajnom a fotkám, čo však vôbec nie je obmedzujúce. Na zopár webov, blogov a sociálnych médií vystačia v pohode aj voľne dostupné dizajny a fotografie.

Canva home
Úvodná stránka

Tvorba nie je náročná, zvládne ju aj úplný začiatočník. Vyberiete si šablónu, zmeníte písmo, fotografie a výsledný obrázok si viete stiahnuť v najrozšírenejších formátoch pre web *.png, *jpg. Služba umožňuje tiež tvorbu rôznych dokumentov ako životopis, menu, leták, vizitka, preto umožňuje import do *.pdf či už na ďalšiu elektronickú distribúciu alebo priamo na tlač s orezovými značkami. Taktiež umožňuje tvorbu videí vo formáte *.mp4, no stále ešte v o fáze BETA. animácie sú už iba v platenej verzii.

CANVA Editor
Jednoduchý editor služby CANVA

Stránku s fotografiami nájdete v menu na ľavej strane a autori sľubujú milióny fotiek, v prípade Pro verzie prístup až k 50 miliónom fotografií za poplatok 11,99€/mesačne. Pri vyhľadávaní si vždy prepnem na bezplatný výber a vždy nájdem dostatok fotografií na použitie, no keďže tento výber nefunguje v editore, zvyknem si prejsť fotografie a označiť ich srdiečkom. Označené fotografie potom bez problémov nájdem v editore cez menu Priečinky/Páči sa mi to.

Všetku grafiku na tomto blogu, na blogu o chalupárčení, na firemnej stránke Drevodomy Levice, facebooku, Pintereste či stránke Kupujeme nehnuteľnosti tvorím službou CANVA.

Na záver

Existuje viac stránok ponúkajúcich bezplatne použiteľné fotografie. Toto je však môj výber, ktorý mi zatiaľ funguje. Nebránim sa však po určitej dobe k návratu k tejto téme, nakoľko sám budem skúmať a objavovať ďalšie zdroje originálnych fotografií k svojej práci.

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.