Posted in Recepty

Maďarský guláš: originálny recept.

Stretávam sa s rôznymi receptami na túto pochúťku a podaktoré som aj vyskúšal. Experimentoval som, no nebolo to ono, až kým som nenarazil na stránku s maďarskými národnými receptami (v maďarčine samozrejme) a osvojil som si tento originál.

Čo budeme potrebovať

  • 1,5 kg hovädzej nožiny a orezu
  • 0,8 kg cibule žltej
  • 5 PL bravčovej masti
  • 2 PL červenej papriky (odporúčam originálnu maďarskú)
  • 2 ČL mletej pálivej papriky (tú mám z domáceho zdroja)
  • 2 ks zelenej papriky
  • 1 PL paprikového krému
  • 4 ks paradajky
  • 1PL soľ
Mletá paprika a paprikový krém
Sladká mletá paprika a paprikový krém (používam občas aj Pirosarany paprikový krém)

Postup

Mäso si nakrájame na kocky. Cibuľu nadrobno nakrájame a na masti upečieme do zlatova, trochu necháme aj skaramelizovať, ale dávame pozor aby sa nepripiekla, tak zvýrazní chuť. Pridáme nakrájané paradajky a vytvoríme si hustú kašu. Ak sú paradajky príliš vodové, necháme odpariť vodu, zmes nesmie byť riedka. Do tejto cibuľovo-paradajkovej zmesi vmiešame mletú sladkú aj pálivú papriku a aby sme dosiahli peknú červenú farbu, pridáme polievkovú lyžicu paprikového krému.

Do tohto základu vložíme mäso a pri stálom miešaní ho sparíme. Posolíme a ďalej miešame až kým sa mäso nezatiahne. Pridáme na krúžky nakrájanú papriku, ktorá pridá typickú chuť gulášu. Ak milujete pikantné môžete pridať ešte feferónku alebo chilli, no osobne neodporúčam, pikantnosť si vie každý pridať dodatočne podľa potreby. Podlejeme trochu vodou, tak akurát aby sa mäso zalialo, prikryjeme a na najmenšom ohni varíme.

Postupne ako sa voda odparuje tak vždy pridávame ďalšiu po troške, občas pomiešame a varíme až kým nám mäso nezmäkne. Asi po dvoch hodinách sa zbytočná voda odparí a ostane nám len hustý guláš. Mäso by malo byť mäkučké.

Hotový maďarský guláš podávame s haluškami, bielym čerstvým chlebom alebo knedľou.

Prajem dobrú chuť a gurmánsky zážitok.

Maďarský guláš s griotkou
Maďarský guláš s domácou griotkou – vynikajúci letný obed na hajloku
Advertisement

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.