Posted in zelená strecha

10 faktov o zelených strechách

Dokážeme nimi zmeniť strechy domov a firiem na mestské záhrady. Pôsobia ako lapače dažďovej vody, pričom zadržia 50 až 80 percent zrážok a zvyšok vody dokáže ochladiť vzduch skôr, ako stečie do odtokového systému.

Slúžia nám ako biofilter, v podstate ako veľká špongia, ktorá nasáva nečistoty a znečistenie zo vzduchu.

Zelené strechy sa môžu budovať aj na starších konštrukciách bez preťaženia formou plytkých “extenzívnych” striech vysadených nenáročnými rastlinami odolnými suchu, ako aj na novostavbách ako intenzívne strechy, záhrady a pri dodržaní statiky dokonca môžu vzniknúť na rozsiahlejších strechách parky s vodnými plochami a ihriskami.

Park

Toronto a Paríž zaviedli nové „zákony o zelenej streche“, ktoré požadujú buď zelenú strechu alebo solárne panely na strechách v prípade veľkých developerských projektov na podporu biodiverzity a zníženie emisií.

Zelené strechy filtrujú znečistenie a ťažké kovy z dažďovej vody.

Zelené strechy pomáhajú izolovať budovu od zvuku – pôda pomáha blokovať nižšie frekvencie a rastliny blokujú vyššie frekvencie.

Izolácia

Môžu znížiť náklady na vykurovanie a klimatizáciu, čo môže viesť k približne 10-percentnému zníženiu spotreby zemného plynu a 2-percentnému poklesu spotreby elektrickej energie v typickej budove.

Trvácnosť zelených striech je dva až trikrát dlhšia ako štandardných plochých striech, pretože sú materiály chránené pred ultrafialovým žiarením a extrémnymi výkyvmi teploty, ktoré skracujú ich životnosť.

Môžu byť použité na zásobovanie čerstvou zeleninou a ovocím ako sa to napríklad deje na Anglickom vidieku, kde začali pestovať jedlo v komunitných priestoroch, aby si ich mohli všetci bezplatne vziať.

Záhrada
Anglický vidiek a komunitné strešné záhrady

V roku 2008 nainštalovalo grécke ministerstvo financií zelenú strechu na budove štátnej pokladnice s názvom Oikostegi. Štúdia Národnej technickej univerzity v Metsovio z roku 2009 odhalila, že náklady na klimatizáciu budovy sa znížili až o 50 percent v podlaží priamo pod strechou a až o 9 percent v celej 10-poschodovej budove o rozlohe viac ako 12.000metrov štvorcových. Vedci si okrem toho všimli, že na strechu sa presunulo množstvo hmyzu vrátane včiel medonosných, lienok a motýľov. Riaditeľka environmentaliky Oikosteges Vanya Veras, hovorí: „Zelený strešný systém Oikosteges nielen podporuje rast rastlín v drsnej a rozmanitej stredomorskej klíme, ale umožňuje rozvoj ekosystému počas prvých dvoch rokov s iba tromi kubickými metrami vody na 100 štvorcových metrov. Po založení tento ekosystém už nepotrebuje žiadne ďalšie zásahy ani zalievanie aby prežil. Vzhľadom na rastúci nedostatok pitnej vody je tento aspekt Oikostegi najpodstatnejší. “

Grécko

Autor:

Študoval som na SPŠ Stavebnej v Nitre odbor Pozemné staviteľstvo, pracoval ako predavač a vedúci predajne s náradím a záhradnou technikou, ktorú som aj prevádzkoval . Po jej zavretí som sa živil ako stavebný technik/majster HSV pre rôzne firmy a stavby. Momentálne pracujem sám na seba a rozbieham projekt výstavby drevodomov pre mladých. Rád sa učím nové veci a postupy. Vo voľnom čase sa venujem papierovému modelárstvu, domácemu majstrovaniu, záhradníčeniu a vareniu. Aj vďaka týmto záľubám som sa dostal k blogovaniu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.